KARGOM NE ZAMAN ULAŞIR?
Hafta içi her gün 13:00'e kadar verilen siparişler aynı gün kargoya verilir. Belirtilen saatlerden sonra verilen siparişler ertesi gün kargoya verilir. Hafta sonu kargo teslimatı yapılmamaktadır.
Siparişlerinizi, "Hesabım" bölümündeki "Son Siparişlerim" sekmesinden kontrol edebilirsiniz. Siparişinizin kargoya teslim edilmesiyle birlikte "Kargom Nerede?" linkinden siparişinizin hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz. 

 

KAPIDA ÖDEME VAR MI?
Evet, kapıda nakit ödeme yapabilirsiniz.

 

 
KAPIDA KREDİ KARTIYLA ALIŞVERİŞ YAPABİLİR MİYİM?
Kapıda kredi kartıyla ödeme yapılmamaktadır.

 

KAPIDA ÖDEME İLE SİPARİŞTE, PAKETİ TESLİM ALMAZSANIZ NE OLUR? 

Hakkınızda yasal işlem başlatılır. BU ÖDEME ŞEKLİ İLE SİPARİŞ VERDİĞİNİZDE, SİPARİŞ VERİP TESLİM ALINMAMA DURUMUNDA HAKKINIZDA YASAL İŞLEM BAŞLATILACAĞINI KABUL ETTİĞİNİZİ BEYAN ETMEKTESİNİZ. Ürün teslim alınmazsa satış sözleşmesi, onay alınması için telefon görüşmesi kayıtları, sipariş esnasında kullanılan bilgisayar-telefon yer adresi (IP / MAC ADRESİ) delil olarak kullanılarak; Kapıda ödeme imkanını kötüye kullanma, tedarikçi, kargo, ve paketleme görevlisini gereksiz kullanma ve işgücünü yavaşlatma sebebleriyle; kargo masrafları, işletme masraflarının tamamının yasal yollarla tazmini için hukuki işlem başlatılır. Alıcı kapıda ödemeli olarak satın aldığı ve teslim almayarak şirketi zarara uğrattığı her malın ve kargo dahil fatura tutarının en az kırk (40) en fazla doksan (90) katı kadar tazminat bedelini modaonnur.com sahiplerine peşinen ödemeyi resmen beyan eder. 

 

 
SİTEDEN KREDİ KARTIYLA ALABİLİR MİYİM?
Evet sitemizden kredi kartıyla alışveriş yapabilirsiniz.

 

 
DEĞİŞİM VAR MI?
Evet, 2 iş gün içinde beden değişimi yapabilirsiniz. Değişim yapılabilmesi için ürünün kullanılmamış, yıkanmamış ve hasar görmemiş olması gerekmektedir.

 

 
WHATSAPP İLE SİPARİŞ VEREBİLİR MİYİM?
Evet, 0545 234 65 89 nolu numaradan Whatsapp ile sipariş alınmaktadır.

 

 
SİPARİŞİMDE DEĞİŞİKLİK YAPABİLİR MİYİM?
Siparişiniz yola çıktıktan sonra maalesef siparişlerde değişiklik ve iptal yapılamamaktadır. 

 

 
SİPARİŞİM BEN EVDE YOKKEN GELMİŞ. NE YAPMALIYIM? 
Kargo firması belirtmiş olduğunuz adrese siparişinizi teslim eder. Adresinizde bulunamamanız durumunda paketinizi en yakın şubeden alabileceğinizi bildiren bir not bırakılır. 3 gün içerisinde paketinizi belirtilen şubeden almamanız durumunda siparişiniz keyiflimoda.com'a iade edilir. 
 
Siparişinizin kargoya teslim edilmesiyle birlikte "Kargom Nerede?" linkinden siparişinizin hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.